Strona Główna » Atrakcje

Atrakcje

Atrakcje turystyczne w okolicy Starego Lichenia

Bieniszew

BieniszewBieniszew znajduje się ok. 16 km od Lichenia Starego. Osada położona jest pośród gęstych lasów gdzie prowadzi wyboisty trakt. Znajduje się tutaj szczyt Sowia Góra, na którym jest niecodzienna atrakcją – pustelnia kamedułów. Zakonnicy osiedlili się tutaj w 1663r. Dzisiaj klasztory atrakcje_bieniszew01kamedułów spotkać możemy tylko we Włoszech i Polsce. Aby obejrzeć XVIII-wieczny kościół Narodzenia NMP trzeba dostać się na teren pustelni. Prawo wstępu na teren pustelni daje kobietom możliwość zwiedzania tylko w niedziele podczas mszy, ewentualnie w drugi dzień Zielonych Świąt. Jeśli jest się mężczyzną wystarczy zadzwonić do bram pustelni i chwilkę poczekać.

KŁODAWA

KłodawaKopalnia Soli „Kłodawa” powstała w 1949 roku i jest obecnie Kłodawanajwiększym producentem soli kamiennej w kraju. Wydobycie prowadzi się tradycyjną metodą górniczą, która pozwala zachować w pełni stworzone przez przyrodę walory kłodawskiej soli. Część kopalni została udostępniona dla zwiedzających. (Zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem i po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym, najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem.)

SKANSEN ARCHEOLOGICZNY W MRÓWKACH

Scanen MrówkiJest to gród średniowieczny zniszczony prawdopodobnie przez Krzyżaków w XIV wieku. Na terenie skansenu została odtworzona zabudowa pierwotna – chata, wieża, palisada. Znajdują się tu również dwa szałasy rybackie i replika drewnianej kuźni. W ekspozycji umieszczono także przedmioty wykopane w czasie badań archeologicznych. Całość obrazuje wygląd ówczesnej siedziby rycerskiej. Skansen czynny jest w okresie od 1.IV do 30.IX codziennie w godzinach od 10.00-18.00.

MUZEUM W GOSŁAWICACH

Muzem w GosławicachSiedziba Muzeum stanowi bezwieżowy zamek, zbudowany nad brzegiem Jeziora Gosławickiego w latach 1420 – 1426. Możemy w nim podziwiać wystawy stałe: archeologiczną, przyrodniczo-geologiczną, ponadto ekspozycjeMuzeum w Gosławicach poświęcone historii Konina, judaików, dziejów oświetlenia oraz biżuterii patriotycznej i jubilerskiej. Na terenie muzeum znajduje się również mały skansen etnograficzny.

ŚLESIN

SlesinŚlesin to miasteczko oddalone 9 km od Lichenia, położone nad ciągiem jezior rynnowych: Wąsowskiego, Mikorzyńskiego, Ślesińskiego oraz Licheńskiego. Nad brzegami jezior powstały liczne ośrodki sportowo – rekreacyjneSlesin stwarzające doskonałe możliwości do aktywnego wypoczynku. Większość z nich posiada wypożyczalnię sprzętu turystycznego i pływającego. W sezonie letnim odbywają się tutaj regaty żeglarskie o Błękitną Wstęgę Jeziora Ślesińskiego oraz liczne imprezy kulturalno-rozrywkowe.

ŚWINICE WARCKIE

Świnice WarckieSanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny w kościele parafialnym w Świnicach Warckich zostało powołane do istnienia; przez Jego Ekscelencję Biskupa Włocławskiego Bronisława Dembowskiego, Dekretem z dnia 25 września 2002 roku.Świnice Warckie Ta historyczna data wyznacza nowe dzieje wspólnoty parafialnej istniejącej od siedmiu wieków. Świątynia, w której została ochrzczona Apostołka Miłosierdzia Bożego, wraz z domem rodzinnym, w którym przyszła na świat i spędziła blisko połowę swojego życia; stanowią nie tylko bezcenną pamiątkę, lecz również natchnienie do modlitwy dla Pielgrzymów i Parafian poszukujących ukojenia w Miłosiernym Sercu Jezusa.

GOŁUCHÓW

GołuchówRezydencja, w swej formie naśladująca zamki nad Loarą, położona jest w północnym skraju wsi wGołuchów obszernym, liczącym 162 ha parku. Obecnie obiekt pełni funkcję muzeum. Na zamku kręcono serial „Królowa Bona”. Nieopodal znajduje się jedyne w Europie muzeum leśnictwa. Ponadto w sąsiedztwie parku, w pobliskim lesie na ogrodzonym terenie żyje stado żubrów. Zwierzęta przyjmują codziennie od 7-ej rano do zmierzchu.

CHEŁMNO

ChełmnoMuzeum byłego Obozu Zagłady w Chełmnie nad Nerem, w którym zginęło ok. 160 – 200 tys. osób.Chełmno Ofiary obozu to przede wszystkim ludność żydowska z okupowanych terenów Polski, Łodzi i innych gett hitlerowskiego Kraju Warty. Muzeum czynne jest przez cały rok; w sezonie (od 1.IV do 30.IX) codziennie w godzinach od 10.00 do 18.00.; poza sezonem (od 1.X do 31.III) czynne tylko w dni robocze w godzinach od 8.00 do 14.00.

GNIEZNO

GnieznoGniezno to pierwsza stolica Polski, która była niegdyś głównym grodem Wielkopolski. W czasach pogańskich istniał tutaj dwór książęcy, a cztery pokolenia przed Mieszkiem I władzę sprawował tu ród Piasta. Do czasów dzisiejszych Gnieznozachowały się liczne pamiątki historyczne jak również cenne zabytki architektury związane z historią państwa polskiego. Gniezno stanowi centrum turystyczne na Szlaku Piastowskim. W mieście tym warto zobaczyć: Muzeum Początków Państwa Polskiego, archikatedrę Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha wraz z podziemiami i skarbcem (obok jasnogórskiego i krakowskiego najcenniejszy w Polsce), Drzwi Gnieźnieńskie, ceglany kościół św. Jana Chrzciciela oraz kościół św. Jerzego.

KALISZ

KaliszKalisz uważany jest za najstarsze miasto Polski. Dawno temu był to znaczący punkt na Szlaku Bursztynowym. W mieście tym warto zobaczyć: Ratusz z tarasem widokowym, Katedrą św. Mikołaja (z 1253 roku), Kolegiatę Wniebowzięcia NMP, Pałac Arcybiskupów Gnieźnieńskich, XIV – wieczną basztą Dorotką, kościół i klasztor Franciszkanów (z XIII w.), klasycystyczny budynek Kaliszteatru im. W. Bogusławskiego, Muzeum Ziemi Kaliskiej, most Kamienny, Rogatka Wrocławska, Rezerwat Archeologiczny. Wybierając się do Kalisza warto odwiedzić położoną 16 km na północny zachód miejscowość Gołuchów, która szczyci się jednym z najpiękniejszych zamków w Polsce zbudowanym w stylu renesansu francuskiego.

KÓRNIK

KórnikMiasteczko znane od XIV wieku jako posiadłość możnych rodów wielkopolskich. Miejscowość taKórnik obecnie znana jest z zespołu zamkowego, który składa się z zamku, oficyn, pawilonu ogrodowego i parku. Warto także zwiedzić muzeum dendrologiczne z ciekawą kolekcją szyszek drzew iglastych. Natomiast po jeziorze Kónickim pływa Biała Dama – stateczek turystyczny z którego roztacza się ładny widok na zamek i park. W okolicy Kórnika położony jest Rogalin – miejscowość z pięknym zespołem pałacowo – parkowym.

KRUSZWICA

KruszwicaKruszwica położona jest ok. 41 km od Lichenia, w miejscu gdzie z Gopła wypływa Noteć. Miasto to jedna z legendarnych stolic Polski. Centrum miasta stanowi rynek o zabudowie z początku XIXw. W miejscowości tej znajduje się Mysia Wieża, która jest pamiątką po gotyckim zamku zbudowanym z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Wieża jest ośmiokątem, który liczy 32 m wysokości. KruszwicaNazwa wieży pochodzi od legendy o Popielu, choć wieża jest znacznie młodsza. Niedaleko wieży znajduje się jezioro Gopło gdzie są ośrodki żeglarskie i wioślarskie. W Kruszwicy znajduje się także romańska kolegiata św. Piotra i Pawła wzniesiona w latach 1120-1140 zbudowana z ciosanego granitu i piaskowca.

BISKUPIN

BiskupinBiskupin położony jest w odległości ok. 72 km od Lichenia Starego. W miejscowości tej znajduje się słynny rezerwat archeologiczny. Są tu dobrze zachowane pozostałości obronnego osiedla kultury łużyckiej, a ślady osadnictwa na tym terenie sięgają schyłku paleolitu. Na wyspie o powierzchni ok. 2 ha została zbudowana osada o owalnym kształcie, w której znajdowało się Biskupinok. 102 domw. Powstanie osady datuje się na lata 747 – 722 p.n.e. Oprócz osady, na terenie rezerwatu znajduje się chata pałucka z drugiej połowy XVIII w. oraz różne wystawy związane z tutejszymi odkryciami archeologicznymi. Raz w roku (w połowie września) organizowany jest festyn archeologiczny, na którym można nauczyć się lepić gliniane naczynia, strzelać z łuku, wzniecać ogień oraz zobaczyć jakie czynności wykonywali mieszkańcy osady w Biskupinie.

POZNAŃ

PoznańPoznań to stolica Wielkopolski znana przede wszystkim z Międzynarodowych Targów Poznańskich.  Znajduje się tutaj wiele zabytków, których nie sposób wymienić. Są tu liczne pałace i zamki, piękne kośćioły oraz pamiątki związane z początkami państwa polskiego. Zwiedzanie Poznania najlepiej rozpocząć od Ostrowa Tumskiego gdzie miał miejsce chrzest Polski, a w 968r. Poznańpowstało pierwsze polskie biskupstwo. Spoczęli tutaj twórcy polskiej państwowości: Mieszko I i Bolesław Chrobry oraz ich następcy. Inne ciekawe miejsca to: Muzeum Archidiecezjalne, ratusz z początku XIV w. (obecny kształt uzyskał po pożarze miasta w 1536r.), Muzeum Instrumentów Muzycznych, Pałac Górków, Pałac Działyńskich, Muzeum Narodowe, jedna z najstarszych bibliotek publicznych w Polsce – Biblioteka Raczyńskich, Cytadela, Muzeum Motoryzacji, Ogród Botaniczny – jeden z większych w Europie oraz dwa ogrody zoologiczne.

TORUŃ

ToruńToruń leży na schyłku dwóch krain geograficznych – Pomorza i Kujaw. Odległości od Lichenia Starego to ok. 81 km.Toruń Znajduje się tutaj ponad trzysta zabytków, które warto zobaczyć. Zwiedzanie Torunia można rozpocząć od wejścia na ratuszową wieżę, z której roztacza się niepowtarzalny widok starówki. Miejsca które należałoby odwiedzić w Toruniu to między innymi Planetarium, Kosciół NMP, dom Mikołaja Kopernika, Krzywa Wieża, ruiny Zamku Krzyżackiego oraz Ratusz Staromiejski, w którym znajduje się Muzeum Okręgowe.

CIECHOCINEK

CiechocinekMiasto położone w odległości ok. 73 km od Lichenia. Ciechocinek jest największym i najważniejszym uzdrowiskiem w nizinnej Polsce. Miasto ma częściowo zabytkową zabudowę, znajduje się tutaj duża ilość zieleni i przyjazny człowiekowi klimat relaksu i wypoczynku. Główną atrakcją Ciechocinka są trzy największe w Europie drewniane tężnie, czyli urządzenia do Ciechocinekodparowywania wody z solanek. Sercem Ciechocinka, a także punktem orientacyjnym jest Grzyb, czyli solankowa fontanna. Naprzeciwko Grzyba znajduje się Park Zdrojowy – najstarszy i najciekawszy park Ciechocinka, założony w 1875r. W parku znajdują się dwie ciekawe budowle. Pierwsza to drewniana muszla koncertowa, a druga to budynek Pijalni Wód Mineralnych.