Dom Noclegowy Anna-Renowacja licheńskiej Golgoty

Prace były prowadzone w okresie wakacyjnym. Prace renowacyjne polegały na oczyszczeniu oraz odmalowaniu poszczególnych stacji, grot, figur i płaskorzeźb. Niektóre z nich wymagały uzupełnienia ubytków powstałych na skutek warunków atmosferycznych oraz, co bardzo przykre, mechanicznych uszkodzeń poczynionych przez pseudo pielgrzymów. Konieczne było także wymienienie drewnianego krzyża na szczycie Golgoty. Należy wspomnieć, że licheńska Golgota została zbudowana na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku, a od tego czasu nie była wcale remontowana.

14 września, w Święto Podwyższenia Krzyża, księża marianie zapraszają wiernych na uroczyste poświecenie odrestaurowanego wzniesienia znajdującego się w samym centrum Sanktuarium. Po Mszy świętej sprawowanej tego dnia o godz. 12.00 w licheńskiej bazylice w modlitewnej procesji udadzą się na Golgotę, gdzie na szczycie dokonają poświęcenia krzyża i odnowionych figur.

Licheńska Golgota jest 25-metrowym wzniesieniem z kamieni i betonu. Jej pomysłodawcą i budowniczym jest ks. Eugeniusz Makulski MIC, wieloletni kustosz Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Powstała jako dzieło pokuty i przebłagania za grzech bluźnierstwa, jakiego dopuściła się Berta Bauer, nazistowska wychowawczyni Hitlerjugend, która w 1944 strzelała do Krzyża św. znajdującego się obecnie w przyziemiu kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Motywem jej powstania było także wynagrodzenie Panu Bogu za wszelkiego rodzaju znieważanie krzyża, który usuwano wówczas z przestrzeni życia społecznego. W zdecydowanej większości kamienie na jej budowę podarowała licheńskiemu Sanktuarium Kopalnia Węgla Brunatnego w Koninie. Całość uzupełniają bryły kolorowego szkła hutniczego oraz kamienie przywiezione z Ziemi Świętej, a także kamienie, które przywieźli pielgrzymi z różnych stron Polski.

Podążając alejkami Golgoty wierni mogą modlić się odprawiając drogę krzyżową. W jej wnętrzu znajduje się wiele kaplic i grot, m.in.: Zaśnięcia i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Biczowania Pana Jezusa, dzieci nienarodzonych, św. Marii Magdaleny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *