Koncerty organowe

Od 19 czerwca do 15 września wierni odwiedzający Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej mogą wysłuchać koncertów organowych.

Półgodzinne koncerty rozpoczynają się codziennie o godz. 11.00, 14.00 oraz 20.00 w bazylice Licheńskiej.

Studenci oraz absolwenci Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie i Akademii Muzycznej  we Wrocławiu wykonują utwory  twórców muzyki organowej. W repertuarze znajdują się m.in. „Toccata i fuga d-moll” J. S. Bacha, „Ave Maria” Franciszka Schuberta i Karola Gounoda, utwory Cezara Francka, Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego oraz polskiego kompozytora organowego Mariana Sawy.

Organy bazyliki licheńskiej należą do światowej czołówki budownictwa organowego ,pod względem wielkości, jak i jakości. Składa się z pięciu  sekcji zbudowanych na pięciu emporach bazyliki: symfonicznych organów południowych, barokowych organów zachodnich, hiszpańskich organów wschodnich, włoskiego pozytywu zachodniego i flamandzkiego pozytywu wschodniego. Wszystkie sekcje mogą być obsługiwane oddzielnie lub jednocześnie przez sześciomanuałowy stół gry umieszczony w prezbiterium bazyliki. Instrument zbudowany został przez Zakłady Organowe „Zych” wg projektu prof. Andrzeja Chorosińskiego. Jest to obecnie największy instrument w Polsce, czwarty w Europie i trzynasty na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *