Koncerty organowe w Licheniu

Przez trzy miesiące wierni przybywający do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej będą mogli uczestniczyć w muzycznej uczcie dla ducha. Każdego dnia, aż do 20 września, w bazylice trzy razy dziennie odbywać się będą koncerty muzyki organowej.

Koncertów można wysłuchać codziennie o godz. 11.00, 14.00 oraz 20.00. Studenci oraz absolwenci Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie i Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu wykonywać będą znane i nie tylko utwory najznamienitszych twórców muzyki organowej. W repertuarze znalazły się „Toccata i fuga d-moll” J. S. Bacha, „Ave Maria” Franciszka Schuberta i Karola Gounoda, utwory Cezara Francka, Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego oraz polskiego kompozytora organowego Mariana Sawy.

Licheńskie organy noszą imię św. Jana Pawła II. Ich budowa trwała cztery lata. Projektantem instrumentu jest prof. Andrzej Chorosiński – były rektor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Instrument w całości wykonała firma „Zych” z Wołomina. Składa się on z pięciu części. Instrument liczy 157 głosów. Składa się z 12 323 piszczałek. Główna część instrumentu, znajdująca się na chórze nad wejściem do świątyni od strony południowej, waży ok. 50 ton. Największa z piszczałek, które powstały w Polsce, Portugalii i Holandii, mierzy niemalże 10 metrów. Cześć z nich została odlana z 90-procentowej cyny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *