Strona Główna » Blog » Licheń Stary

Licheń Stary

Licheń Stary to wieś w województwie wielkopolskim, w powiecie konińskim, nad Jeziorem Licheńskim. Tereny te były zamieszkiwane z dawien dawna, o czym może też świadczyć fakt, że właśnie tędy przebiegał szlak bursztynowy.

Według legendy dawno dawno temu znajdowała pogańska świątynia, w której ludzie czcili słowiańskie bóstwo, zwane Lichem.

Dziś, w tym miejscu jest sanktuarium maryjne w Polsce. Prowadzą je księża Marianie, przybyli tu w 1949r.

Historia sanktuarium wiąże się z obrazkiem Matki Bożej, namalowanym na modrzewiowej desce przez nieznanego malarza. Obrazek ten zawiesił w Lesie Grąblińskim, w kapliczce na drzewie, kowal Tomasz Kłossowski. Około 1850r miejscowy pasterz – Mikołaj Sikatka, kilkakrotnie przed tym obrazkiem miał wizje Matki Bożej. Według niego, przekazała mu orędzie do ludności, by ludzie modlili się i nawrócili. Poprosiła też o przeniesienie obrazka w miejsce bardziej godne. Przestrzegła też przed epidemią cholery. I choć początkowo nikt pasterzowi nie dawał wiary, to w czasie tej epidemii, ludzie zaczęli tłumnie odwiedzać kapliczkę. Wobec tego władze kościelne postanowiły przenieść obraz do kościoła w Licheniu. Stało się to w 1852r. Jednak objawienia Matki Bożej nie zostały przez Kościół uznane.

Obok kościoła znajduje się 25m wysokości kamienna góra, Golgota, na której szczycie ustawiono krzyż oraz figury Matki Bożej i św. Jana. Cała Golgota to Droga Krzyżowa ze stacjami oraz sztuczne groty pełniące role małych kaplic. Powstawała ona między 1976 a 1985r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *