noclegi licheń, lichen noclegi, dom noclegowy ANNA

noclegi licheń, lichen noclegi, dom noclegowy ANNA

Uroczystości ku czci 108 męczenników dom noclegowy anna licheń noclegi

noclegi licheń, lichen noclegi, dom noclegowy ANNA239416_579_714

Uroczystości ku czci błogosławionych 108 męczenników odbyły się w miniony weekend w licheńskim sanktuarium.

noclegi licheń, lichen noclegi, dom noclegowy ANNA

Eucharystię w bazylice celebrowało 28 kapłanów, w tym ks. prof. Tomasz Kaczmarek, postulator generalny procesu beatyfikacyjnego 108 męczenników. Mszy przewodniczył bp Henryk Ciereszko, biskup pomocniczy białostocki.

– Wpatrujemy się w niedościgniony wzór miłości męczenników. Świadectwo męczeństwa, od początku trwania naszej chrześcijańskiej wiary, uznawane było za najdoskonalszy sposób naśladowania Jezusa Chrystusa i okazywania miłości Bogu – mówił bp Ciereszko.

noclegi licheń, licheń noclegi, dom noclegowy Anna

Po zakończeniu mszy świętej, bp Ciereszko z asystą liturgiczną i wiernymi udał się do kaplicy poświęconej 108 męczennikom, znajdującej się w dolnej części bazyliki. Tam odmówił za nich modlitwę. 108 męczenników z czasów II wojny światowej to ludzie zamordowani przez nazistów za wiarę. Zostali oni beatyfikowani przez Jana Pawła II w 1999 roku. W liturgii kościelnej wspomnienie błogosławionych 108 męczenników obchodzi się 12 czerwca.

noclegi licheń, lichen noclegi, dom noclegowy ANNA

13 czerwca 1999 r. Ojciec Święty Jan Paweł II wyniósł do chwały ołtarzy 108 polskich Męczenników z okresu II wojny światowej. Wśród nich jest 3 biskupów, księża i klerycy, osoby zakonne (m.in. dwaj księża marianie: . Antoni Leszczewicz i . Jerzy Kaszyra), wierni świeccy.
9 czerwca 2001 r. ks. bp Bronisław Dembowski, ówczesny ordynariusz diecezji włocławskiej, w dolnej części licheńskiej bazyliki poświęcił kaplicę dedykowaną 108 Męczennikom. W ołtarzu kaplicy umieszczony jest obraz, który towarzyszył uroczystości beatyfikacyjnej w Warszawie w 1999 r., przedstawiający Chrystusa wśród 108 Męczenników. Na ścianach umieszczono portrety Błogosławionych.
noclegi licheń, lichen noclegi, dom noclegowy ANNA
Każdego roku, w sobotę po 13 czerwca (lub w sam dzień 13 czerwca, jeśli jest to sobota), w Sanktuarium licheńskim mają miejsce ogólnopolskie uroczystości ku czci błogosławionych 108 Męczenników. Gromadzą one nie tylko duchowieństwo i osoby konsekrowane z rodzin zakonnych, do których należeli poszczególni Męczennicy, ale również osoby świeckie, przybywające do Sanktuarium indywidualnie bądź w gronie rodzinnym, by oddać cześć Błogosławionym pochodzącym z okolic ich miejsc zamieszkania, lub też do których mają szczególne nabożeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *